Ventilačné systémy

Ventilačné systémy

Prečo je dôležité odvetrávať podkrovie a podkrovný priestor?

Jednoducho preto, že to prináša celoročné výhody pre všetky typy striech a ich dlhšiu životnosť. Ventilácia udržuje podkrovie a pôdný priestor v lete chladnejšie a v zimne suchšie, chráni pred poškodením materiálov a konštrukcií, napomáha znižovať spotrebu energie a bráni tvorbe ľadových kaluží na streche. V lete môže žiadna alebo zlá ventilácia strešného plášťa spôsobiť veľké nahromadenie tepla v podkroví. Prehriate podkrovie v kombinácii s vlhkosťou má za následok rad problémov, vrátane poškodenia strešnej krytiny a nenávratnú deformáciu šindľov. Teplo, ktoré sa v podkroví hromadí, môže sálať až do obytných priestorov a tým zhoršovať fungovanie klimatizácií, ventilátorov, chladničky a v dôsledku toho zvyšovať náklady na energiu.


V zime má vlhký teplý vzduch zo spodnej časti budovy tendenciu stúpať cez strop do podkrovia, hlavne skrz vedenie elektrických obvodov, vodovodov a plynovodov. V chladnom podkroví sa potom teplý vlhký vzduch zráža na studenom povrchu strešných rámov, klincov a ďalších kovov a vnútornej strane strechy. To má za následok niekoľko problémov. Po prvé, zrážanie vody môže spôsobiť napučanie konštrukcie a rámov, čo vedie ku zvlneniu a vydutiu ako strešného plášťa, tak šindľov. Po druhé hrozí hniloba strešného plášťa, narušenie jeho schopnosti udržať strechu a zarezané klince. Po tretie sa môže zrazená vlhkosť dostať na izoláciu a znižovať tak jej účinok až prípadne presakovať skrz strop. Vlhká izolácia spôsobuje hnilobu dreva, vznik plesní a mikroorganizmov, vedúce k zlej kvalite vzduchu vo vnútri budovy. V neposlednom rade sa vďaka zlej ventilácii môžu objavovať na streche kaluže, ktoré vplyvom následných teplôt pod nulou zamŕzajú pod šindľami, ktoré tým ničia a potom, keď opäť na slnku rozmrznú, sa môžu dostať do konštrukcie a tam spôsobovať škody ďalšie.


Ventilačné turbíny LOMANCO®

Strešné ventilačné turbíny LOMANCO

Ventilačné turbíny LOMANCO® sú v súčasnosti najefektívnejším spôsobom odvetrania strešného plášťa.

Jedná sa o typ ventilačnej turbíny s názvom Whirlybird®, ktorá je efektívna za akéhokoľvek počasia. Turbíny sú zamerané na úsporu energie a ekológiu. Prichádza so zárukou 15 rokov a jednoducho povedané, nemožno zaobstarať lepšiu turbínu, než tú značky LOMANCO®. Hlavnou vlastnosťou turbíny sú trvalo lubrikované horné a dolné guľôčkové ložiská zaručujúce dlhú životnosť a žiadnu ďalšiu údržbu. Navyše sú jednoduché na inštaláciu.


Ventilačné turbíny LOMANCO® (Whirlybird) dodávame iba v čiernom prevedení, a to typ BIB 12 a BIB 14 (kompletné sady = plochá základňa, nastaviteľný kĺb a rotačná hlavica). Turbíny majú nastaviteľný kĺb pre použitie na šikmých strechách od 0° do 45°. Na turbíny LOMANCO® je výrobcom poskytovaná 15-ročná záruka na vlastnú funkciu.

Hlavné výhody ventilačných turbín LOMANCO® Whirlybird®

 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Záruka 15 rokov na plnú funkčnosť celého systému.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Trvalo lubrikované horné a dolné ložiská nevyžadujúce žiadnu údržbu.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Celohliníková nerezová konštrukcia s citlivosťou na vietor.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Pevná konštrukcia pavúčieho typu.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Nitovaná pri každom spoji.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Špeciálne tvarované lopatky rotačnej hlavice s veľmi dôležitými prelisovanými opornými kanálikmi, zaručujúce zvýšený výkon a úplne zamedzia zatekaniu atmosférických zrážok dovnútra celého systému.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Investícia do ventilačnej turbíny LOMANCO® je jednorazovou a dobrou investíciou na desaťročia.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Úspora výdavkov na energie.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Znižuje tvorbu ľadových kaluží v zime.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Jednoduchá inštalácia.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Nastaviteľný kĺb pre použitie na šikmých strechách.

Princíp turbín LOMANCO®

Strešné ventilačné turbíny LOMANCO

 • a) Pri prevádzke neustále vymieňa vzduch.
 • b) V letnom období odvádza prehriaty vzduch.
 • c) V zimnom období zase odvádza nežiaducu vlhkosť.

Najdôležitejšie požiadavky na funkčnosť:

 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Do strešného plášťa (odvetrávaného priestoru) musí byť skrz vstupné vetracie otvory privedený vzduch (skrz podhľady, ventilačnými mriežkami pri odkvape alebo v štítoch domu).
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Turbíny nesmú byť od seba nainštalované bližšie ako na 4 m.
 • Ventilačné turbíny LOMANCO®Turbíny by nemali byť inštalované vo vzdialenosti väčšej ako 8 m.