K-10 čistič striech (MACHSTOP)

K-10 čistič striech (MACHSTOP)

Mach na streche môže byť veľmi nepríjemný. Nielen, že nepôsobí esteticky na pohľad, ale môže tiež narušiť správnu funkčnosť strešného plášťa. Mach je rastlina, ktorej sa extrémne dobre darí vo vlhkom a tienistom prostredí. Preto ho môžete nájsť najmä na severnej strane strechy, pretože tu dosiahne najmenej slnečného svitu. Zvyčajne sa objaví aj tam, kde tienia napríklad vysoké stromy. S odstupom času môže spôsobiť degradáciu strešnej krytiny.

Vzhľadom k tomu, že mach rastie a hustne, môže mať za následok zdvíhanie lalokov šindľa (funguje tak ako hever pri aute). Keď sú laloky šindľov zdvihnuté, môže pod ne zatekať voda a zapríčiniť tak hnilobu debnenia a diery v streche. Pridvihnuté laloky šindľov, ktoré sú v blízkosti hrebeňa strechy, sa môžu náporom vetra vytrhať. Mach tiež zapríčiní zachytávanie nečistôt, čo môže viesť ešte k vážnejším komplikáciám strechy. Môže tiež vážne poškodzovať jednotlivé laloky šindľa a skracovať tak ich životnosť.

Fínsky asfaltový (bitúmenový) strešný šindeľ KATEPAL - K10

Existuje niekoľko metód, ako sa machu na strešnej krytine zbaviť. Pri niektorých z nich hrozí nebezpečenstvo mechanického poškodenia, pri niektorých zase poškodenie okolitých častí strechy, vzhľadom k agresívnemu charakteru použitých prostriedkov.


Najjednoduchšou, najefektívnejšou a najmenej prácnou metódou je voľba tekutého neagresívneho odstraňovača machu, ktorý sa aplikuje postrekom zasiahnutej plochy. Firma KATEPAL OY ponúka ekologický čistič striech KATEPAL K-10. K-10 je šetrný a okrem machu odstraňuje tiež riasy, plesne a lišajníky. KATEPAL K-10 je univerzálnym prostriedkom, ktorý je možné použiť na odstránenie týchto druhov parazitov zo všetkých plôch.

Fínsky asfaltový (bitúmenový) strešný šindeľ KATEPAL - K10

KATEPAL K-10

Je to účinný a ekologický spôsob, ako odstrániť rast mikroorganizmov (napr. machy, riasy, plesne a lišajníky) z povrchu rôznych materiálov. Tento produkt tiež odstraňuje vlákna húb, a preto môže byť použitý na zabránenie ich rastu. Je úplne ekologický a nepoškodzuje spodné konštrukcie, kvetinové záhony alebo iné výsadby. Je vhodný pre väčšinu strešných a fasádnych materiálov. Je šetrný k povrchom, a preto môže byť tiež použitý napr. na omietky, drevo, kameň, asfalt, betónové a plastové povrchy. Typické aplikácie zahŕňajú: strechy, terasy, balkóny, steny, dlažby, podmurovky, steny a záhradný nábytok. Jeho zloženie je priamo aplikovateľné, napríklad pomocou rozprašovača alebo kanvice. Pred použitím odporúčame vždy prečítať etiketu s informáciami o produkte.